7 niekoniecznie oczywistych atrakcji Słowenii

Słowenia – mały kraj leżący w centrum Europy ma niezwykle wiele do zaoferowania, szczególnie miłośnikom pięknych krajobrazów, do których i my się zaliczamy. Chcielibyśmy Wam przedstawić 7 atrakcji Słowenii, które naszym zdaniem warto zobaczyć.

Slowenia_atrakcje Spaceruj po kładkach w Wąwozie Vintgar

Pokonaj niezliczoną ilość wąskich kładek w Wąwozie Vintgar. Niesamowity i tajemniczy, porośnięty bujną roślinnością, wyżłobiła rwąca rzeka Radovna. Znajduje się około 4 km od Bledu. Ma zaledwie 1,5 km długości, więc miejsce to idealnie nadaje się na kilkugodzinną wycieczkę.

 Zobacz największy zamek powstały w jaskini

Zamek Predjama, bo o nim mowa, na pewno zrobi na Tobie wrażenie. Ten XII-wieczny zamek został wybudowany na półce skalnej wewnątrz jaskini.

 

Udaj się na wycieczkę rowerową pośród winnic

Słowenia to kraj winem płynący. Warto wybrać się choćby na jednodniową wycieczkę po lokalnych winnicach. Krajobrazy wspaniałe! Widok zboczy porośniętych winoroślami jest nieziemski. Moglibyśmy wśród nich spacerować godzinami. Polecamy połączyć spacer z degustacją lokalnych win J Smakują wyśmienicie. My wybraliśmy się do miejscowości znajdujących się około 60 km od Mariboru, niedaleko granicy z Węgrami oraz Chorwacją – Jeruzalem, Ljutomer i Ormoz. Okolica świetnie nadaje się też na wycieczki rowerowe. Cisza, spokój, praktycznie brak turystów. Całe winnice mieliśmy dla siebie. Tutaj znajdziecie więcej zdjęć 🙂

Spróbuj słoweńskiej soli i czekolady z solą morską                

Park Narodowy Saliny Sečovlje to raj nie tylko dla miłośników przyrody i pięknych krajobrazów, ale także dla głodnych wiedzy i nowych doznań. Możecie tu bowiem dowiedzieć się jak pozyskuje się sól morską, a nawet spróbować czekolady z solą. Częstuje nią przemiła Pani w sklepiku z solą i pamiątkami, znajdującym się na terenie parku. W słoweńskiej soli dosłownie zakochaliśmy się! Z każdego wyjazdu lubimy przywieźć jakieś przyprawy, które budzą wspomnienia podczas codziennego gotowania. Ze Słowenii przywieźliśmy właśnie sól – i choć wiemy, że zabrzmi to pewnie śmiesznie, ale jest ona po prostu pyszna! Saliny warto odwiedzić choćby dla tej soli. Dodatkowo piękne widoki i wypożyczanie rowerów w cenie biletu sprawia, że po prostu trzeba tam pojechać, chcąc w sposób ciekawy i aktywny spędzić czas!

 

Spłyń kajakiem wzdłuż Soczy

Rzeka Socza idealnie nadaje się nie tylko do krótszych i dłuższych trekkingów wzdłuż jej koryta, podczas których nie można oderwać oczu od jej zabójczej kolorystyki, ale także świetnie nadaje się, do tego, żeby spróbować swoich sił w kajakarstwie górskim. Wielokrotnie podczas spacerów mijaliśmy kajakarzy. Najlepszym miejscem wypadowym jest Bovec, w którym możemy znaleźć nie tylko nocleg, ale i liczne biura zajmujące się organizowaniem atrakcji, w tym spływów kajakowych w okolicy. Więcej o Bovecu i Soczy pisaliśmy tu.

Popływaj łódką na jeziorze Bled

Jezioro Bled to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc na Słowenii. Mimo, że sporo tutaj turystów, warto tutaj wpaść chociaż na chwilę. Jednym z pomysłów zwiedzenia okolicy jest wynajęcie łódki.

Podziwiaj panoramę Piranu z murów miejskich

Wdrap się na mury miejskie w Piranie i podziwiaj stamtąd zapierającą dech w piersiach panoramę Piranu. Widok rekompensuje trud pokonania stromych schodów. Jeśli poruszasz się samochodem, zostaw go na parkingu przed wjazdem do miasta. Kursuje stamtąd darmowy autobus do centrum. Samo miasto warte odwiedzenia.

 

[vc_message message_box_color=”turquoise”]Więcej wpisów ze Słoweni znajdziesz TU.[/vc_message]

Zapisz się na newsletter i bądź na bieżąco!

Leave a Reply

Translate »

Zapisz się na newsletter i bądź na bieżąco!

rogalin