Jesień, to idealny moment na podróże – i te małe i te duże. Świat w barwach jesieni wygląda cudnie. Jako, że te większe podróże chwilowo musimy odłożyć przynajmniej do czasu aż nowy członek załogi pojawi się na świecie i trochę się już na nim zadomowi, skupiamy się na najbliższych nam okolicach.
Wycieczka do Rogalina
Parę dni temu dotarł do nas przewodnik „Polska Niezwykła” od Wydawnictwa DEMART, który ostatecznie zmotywowała nas do wybrania się do oddalonego o około 25km od Poznania, słynącego z Pałacu Raczyńskich i zabytkowych dębów Rogalina. Niby miejsce kojarzymy, mamy niedaleko, ale ostatni raz, aż wstyd się przyznać, byliśmy tu chyba na wycieczce szkolnej w podstawówce! Czasem potrzebny jest jakiś bodziec, żeby ruszyć się z miejsca.
Na początku przewodnika przedstawione są różne kategorie ciekawych miejsc (np. świątynie, przyroda, zamki i pałace, militaria, kultura ludowa, itp.) Nas oczywiście najbardziej interesuje przyroda. Kiedy zobaczyliśmy dęby rogalińskie na liście najciekawszych miejsc w Polsce pod względem przyrodniczym, stwierdziliśmy, że MUSIMY się tam wybrać! Ruszyliśmy jak tylko za oknem zza chmur wyszło słońce 🙂
Rogalin – Pałac Raczyńskich i park
Samochód zostawiamy na płatnym parkingu (6 zł) i ruszamy w kierunku kompleksu pałacowo-parkowego. Znajdujący się tu Pałac Raczyńskich zbudowano w XVIII wieku. Na tyłach pałacu znajduje się piękny ogród w stylu rokokowym, z kilkoma rzeźbami – warto tu zajrzeć. Nas jednak nie pałac interesuje najbardziej. Przyjechaliśmy tu głównie dla walorów przyrodniczych i na nich mamy zamiar skupić się podczas naszej krótkiej wycieczki.
Rogalin – dęby rogalińskie
Podążamy więc za drogowskazami kierującymi nas w stronę dębów. Dęby rogalińskie liczą sobie ponad 500 lat, a obwody ich pni przekraczają 2m. To największe skupisko starych dębów w Europie. Edward, to pierwszy z dębów, do którego udaje nam się dotrzeć. Jego obwód wynosi aż 6,18m.
Zanim udamy się w kierunku trzech najsłynniejszych dębów – Lecha, Czecha i Rusa, robimy krótki odpoczynek, podziwiając łęgi rogalińskie. W oddali bajeczny widok – stary, uschnięty dąb, oświetlony promieniami jesiennego słońca. Brakuje jeszcze tajemniczej mgiełki, a byłoby już zupełnie magicznie.
Miło się siedzi, ale ruszamy dalej – w kierunku polany dębów zabytkowych, na której rosną najsłynniejsze dęby – symbol Wielkopolski – nazwanymi od imion władców państw słowiańskich – Lechem, Czechem i Rusem. Najgrubszy z nich – Rus, ma w obwodzie aż 9,3 metra!
Dla chętnych – więcej informacji o Rogalinie znajdziecie tu. A tu znajdziecie informacje o możliwościach zwiedzania i godzinach otwarcia.
[vc_row][vc_column][vc_message]Szukasz pomysłu na wycieczkę po Wielkopolsce? Koniecznie zajrzyj TU. Znajdziesz tu masę inspiracji! Odwiedziliśmy, sfotografowaliśmy i opisaliśmy wiele ciekawych miejscach w Wielkopolsce, m.in:
Mamy nadzieję, że znajdziesz tu coś dla siebie.[/vc_message][/vc_column][/vc_row]
Spacer po Rogalinie odbyliśmy w butach Terradora i Targhee, na pewno dobrze Wam już znanej marki KEEN
Wpis powstał przy współpracy z Wydawnictwem Demart oraz portalem Polska Niezwykła
2 Comments
Ostatnio właśnie też czytałam w tym przewodniku o ciekawych miejscowościach w lubuskim. Rogalin to bardzo urocze miejsce. PS. Super foty! 🙂
Dzięki za miłe słowa! a przewodnik jak najbardziej godny polecenia 🙂