Dziś przedstawiamy Wam trzy ciekawe gry dla Dzieci. Wszystkie wyszły spod skrzydeł Wydawnictwa Nasza Księgarnia. W jednej z nich będziemy tworzyć parki rozrywki, gdzie główną atrakcją są smoki!, kolejna z gier dla dzieci przeniesie nas w świat przyrody, a ostatnia z propozycji pomoże dzieciom w nauce mnożenia i dzielenia. Więcej ciekawych gier dla dzieci, w które chętnie zagrają też dorośli znajdziecie w innych naszych wpisach., np. tu, tu i tu.
„Park smoków” to gra przeznaczona dla 2 do 5 graczy w wieku od 8 lat. Gracze tworzą parki rozrywki, w których główna atrakcją są smoki. Naszym celem w grze jest przyciągnięcie jak największej liczby turystów, za których dostajemy punkty. Jak ich przyciągnąć? Dbając o smoki! Musimy je więc karmić, dbać o to, by z jajek wykluwały się młode, które stanowią ogromną atrakcję i przyciągają nowych turystów. Powinniśmy też uważać, by nie zdenerwować smoka, bo nerwowy smok odstrasza turystów.
Niewielkie, ale barwne pudełko już z daleka przyciąga uwagę. Kolorowe grafiki smoków utrzymane w bajkowym klimacie na pewno spodobaj się młodszym graczom i zachęcą ich do bliższego zapoznania się z tym tytułem. Po otwarciu pudełka pierwsze co rzuca się w oczy, to zastosowanie insertu do kart i żetonów. Na pewno pomoże to zapanować nad porządkiem w pudełku. Żetony turystów i wyspy, które będą naszymi parkami są staranie wykonane i nie można im nic zarzucić. Największym wyróżnikiem gry są przezroczyste plastikowe karty, na których opiera się rozgrywka. Każda z plastikowych kart jest zabezpieczona folią, co znacząco wpływa na żywotność i estetykę kart podczas częstego grania.
Mechanizm gry opiera się na drafcie plastikowymi kartami. Gracze przekazują sobie karty i wybierają te, które w danym momencie im najbardziej odpowiadają. W grze nie mamy typowej planszy, lecz każdy z graczy otrzymuje trzy wyspy-parki, gdzie będzie umieszczał smoki.
Gra podzielona jest na trzy rundy, które nawiązują do pór roku. W każdej rundzie premiowane są inne kolory smoków. Dlatego bardzo istotne jest które karty wybierzemy i jak je rozmieścimy w swoich parkach. By nie było zbyt łatwo, przy rozmieszczaniu smoków musimy wziąć pod uwagę to, na jakie symbole kładziemy danego smoka. Jeśli będzie to jajko – zdobywamy dodatkowe punkty. Jeśli jednak położymy smoka, jajko lub owce na symbol zdenerwowanego smoka, to ten smok wpada w furie, co odstrasza turystów, a my tracimy punkty.
W grze musimy pamiętać ,że smoki trzeba karmić ich ulubionym przysmakiem, czyli owcami. Dlatego na koniec każdej rundy należy posiadać w parku co najmniej tyle owiec, ile mamy smoków smoków na wszystkich swoich wyspach.
Wygrywa oczywiście ta osoba ,która na koniec gry uzbiera najwięcej punktów. Cała rozgrywka zajmuje około 20 minut.
Gra nie jest skomplikowana, łatwo wytłumaczyć zasady nowym graczom. W pojęciu zasad na pewno pomaga przejrzyście napisana instrukcja. Gra na pewno spodoba się młodszym graczom ze względu na tematykę. Mistyczne smoki zawsze działają na wyobraźnię dzieci. Starszych graczy na pewno zaciekawi mechanika draftu plastikowymi kartami, która w połączeniu z nakładaniem tych kart na siebie jest naprawdę ciekawa. Co istotne, gra nie jest przesadnie długa, dlatego dzieci nie będą się nużyć, jak to ma nieraz miejsce w przypadku „dużych” gier planszowych, gdzie rozgrywka potrafi ciągnąć się godzinami.
Ekosystem, to pięknie ilustrowana gra, w której zanurzamy się w świat przyrody. Tworzymy krainy składające się z łąk, potoków, zwierząt i owadów. Im lepiej działający ekosystem zbudujemy, tym więcej zdobywamy punktów. W tym celu, budując swoją krainę, musimy uwzględniać zależności między kartami, np. pstrąg je ważki i pływa w potoku, a niedźwiedź lubi pstrągi oraz miód.
Gra Ekosystem mieszcząca się w małym pudełku okraszonym pięknymi grafikami autorstwa Martyny Szpil zdecydowanie zwraca na siebie uwagę. Już po ilustracji na opakowaniu wiemy, z jaką tematyką spotkamy się po otwarciu pudełka. Wewnątrz pudełka znajdziemy 130 kart zwierząt i ekosystemu umieszonych w solidnej wyprasce. Oprócz kart dostajemy też notesik do zapisywania punktacji oraz ołówek, a także przejrzyście napisaną instrukcję. Grafiki na kartach są genialne i zdecydowanie zachęcają do zapoznania się z tym tytułem.
Gra przeznaczona jest dla 2 do 6 graczy w wieku od 8 lat. Rozgrywka zajmuje około 20 minut. Mechanizm gry opiera się na drafcie. Każdy gracz rozpoczyna z 11 kartami na ręku które. Wybiera jedną z nich, a pozostałe przekazuje graczowi obok.
Z wybranych kart układamy krainę o wymiarze 5×4 karty. Tak właśnie tworzy się nasz ekosystem. Bardzo istotne jest tutaj rozmieszczenie kart. Punkty otrzymujemy za odpowiednie dopasowanie kart, np. pstrąga najlepiej umieścić koło potoku, a niedźwiedzie obok pstrągów, którymi w naturalnym środowisku się żywią. Jest to bardzo logiczne i szybko idzie załapać system punktacji. Oczywiści mamy jeszcze dodatkową punktację za zróżnicowanie kart oraz np. za najdłuższą rzekę. Wygrywa gracz, który zdobędzie najwięcej punktów za swoją krainę.
Bardzo pozytywnie nas ta gra zaskoczyła! Gra się przyjemnie, rozgrywka jest szybka, a sporo trzeba pogłówkować, żeby w odpowiedni sposób ułożyć karty w swojej krainie.
Gra spodoba się bez wątpienia miłośnikom przyrody. Dzięki wspaniałym ilustracjom naprawdę można poczuć niesamowity klimat i zanurzyć się w świecie przyrody. Gra jest stosunkowo prosta, więc zasady łatwo wyjaśnić dzieciom, a barwne ilustracje na pewno zachęcą do gry.
Jest to gra edukacyjna, pomagająca dzieciom w nauce mnożenia i dzielenia. Gra przeznaczona jest dla 2 do 4 graczy wieku powyżej 7 lat. Sama rozgrywka możliwa jest w czterech wariantach ,które dodatkowo można jeszcze podzielić na: mnożenie, dzielenie lub mnożenie i dzielenie. Dzięki temu gra tak szybko się nie znudzi i często można zmieniać warianty zabawy.
Gra jest z pozoru bardzo niepozorna, spakowana w mały kartonik. Pierwsze co rzuca się w oczy, to ilustracje Joanny Kłos, znanej lepiej ze zilustrowania serii książek o Puciu. Po otwarciu kartonika znajdujemy w środku 100 kart umieszczonych w wyprasce. Świetnie, że wydawnictwo Nasza Księgarnia umieszcza w swoich grach, nawet tych typowo karcianych, takie inserty. Dzięki temu łatwiej zachować porządek wewnątrz pudełka. Same karty są czytelne przejrzyste.
Świetna gra edukacyjna, dzięki ,której dzieci uczą się przez zabawę, a jak wiadomo zabawa jest najlepszą formą nauki.